Maskeler salgın sürecinde hem kendimizi, hem de çevremizi korumamız için dikkat etmemi z gereken en başlıca şeylerden. Temizlik mesafe ve hijyene dikkat ettiğimiz bu günlerde eczaneden alabileceğimiz düz ve klasik maskeler yerine kıyafetimize uygun maske tasarlamak, evdeki zamanımızı ii değerlendirmek içinde bir fırsat.

Farklı renk desen ve türlerde yapabileceğiniz maskeleri kıyafetinizle ya da aksesuarınızla bir bütün haline getirebilirsiniz. Aynı zamanda kendi yaratıcılığınızı ve fikrinizi de katmalısınız.

Maske Yapmanın Püf Noktaları

Çeşitli desenlerde tasarlayabileceğiniz maskelerde sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Maskenin sadece size özel olması gerekir. Ağız ve burnunuzu tam kapatacağı ölçüde tasarlamalı ve ona göre başlamalısınız.

Bez Yüz Maskesi

Malzemeler:

  • Makas
  • 18×24 boyutunda 2 pamuklu kumaş
  • İğne ve iplik
  • Dikiş makinesi
  • Lastik

Bez yüz maskesi yaparken en önemli nokta çift katlı kumaş. Dikiş makinesi yardımıyla üst üste koyabileceğiniz kumaşların uzun kenarlarını içeri doğru kıvırabilirsiniz. Kenarlarda oluşacak boşluklara iğne yardımıyla birer ip ya da lastik eklemeniz yeterli olacaktır.

Lastikleri biraz çektikten sonra kıvrılmış kenarları makine yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Buna dikkat ederek yaptığınız maskelerde korunmanız yüksek olacaktır.

Ancak kullanacağınız kumaş ve desenleri kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın