Herkesin Yapması Gereken 5 Kendin Yap Projesi

Evimizdeki birçok eşyanın geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir olduğunu biliyoruz. Bunları çöpe atmak yerine yeniden kullanılır hale getirmek çok kolay.

Kahve Bardağından Peçetelik

Hemen el altında olması gereken peçeteleri bir arada tutmak böyle daha kolay! Kahve bardağınızı atmadan kolayca temizleyin ve kapağına ufak bir kesik atın.

İçine yerleştireceğiniz peçeteleri teker teker çekip alabilecek kadar olsa yeterli. İstediğiniz şekilleri işlemeniz ve koymanızda yeterli olacaktır.

Çalıdan Mumluk

Birçok dekorasyon mağazasında cam kaselerin yanına yerleştiren çalılardan mumlukları çoğumuz beğeniyoruz. Ufak bir kaseye topladığınız çalıları japon yapıştırıcısı, silikon tabancası gibi yapıştırıcı materyallerle yapıştırın ve iş bitti!

Konserveden Mumluk

Çalı çırpıya gerek yok güzelce yansıtacak bir şeyler olsun diyorsanız; boşalan konserve kutularının üzerine istediğiniz kadar delik açın.

İçine mumu yerleştirin, etrafa yansıtacağı ışık sizin için yeterli olacaktır. Dışını istediğiniz modellerle süslemek ve boyamaksa size kalmış.

Dondurma Çubuğundan Bardak Altlığı

Hiçbir şeyi atmadan değerlendirmeyi düşünüyorsanız, yaz boyunca yediğinizin dondurmaların çubukları saklayabilirsiniz. O çubukları kolayca temizledikten sonra bir güzel birleştirin.

Hem şık hem de kendi ellerinizden güzel bir bardak altlığınız olsun!

Eski Gitardan Raf Ünitesi

Birçoğumuzun lise çağında bir hevesle aldığı kimisinin kursa gittiği, yazın iki kere sahilde çaldığı bir gitarı olmuştur. O gitarı tozlarından yeniden doğurmanın vakti geldi.

Onu alıp ön cephesini çıkarabilirsiniz, sonra duvara sabitleyerek içini bir güzel doldurun. Hem çok dekoratif bir rafınız hem de aşırı havalı bir odanız olsun!

Yaratıcılığınla Maskeni Tasarla

Maskeler salgın sürecinde hem kendimizi, hem de çevremizi korumamız için dikkat etmemi z gereken en başlıca şeylerden. Temizlik mesafe ve hijyene dikkat ettiğimiz bu günlerde eczaneden alabileceğimiz düz ve klasik maskeler yerine kıyafetimize uygun maske tasarlamak, evdeki zamanımızı ii değerlendirmek içinde bir fırsat.

Farklı renk desen ve türlerde yapabileceğiniz maskeleri kıyafetinizle ya da aksesuarınızla bir bütün haline getirebilirsiniz. Aynı zamanda kendi yaratıcılığınızı ve fikrinizi de katmalısınız.

Maske Yapmanın Püf Noktaları

Çeşitli desenlerde tasarlayabileceğiniz maskelerde sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Maskenin sadece size özel olması gerekir. Ağız ve burnunuzu tam kapatacağı ölçüde tasarlamalı ve ona göre başlamalısınız.

Bez Yüz Maskesi

Malzemeler:

 • Makas
 • 18×24 boyutunda 2 pamuklu kumaş
 • İğne ve iplik
 • Dikiş makinesi
 • Lastik

Bez yüz maskesi yaparken en önemli nokta çift katlı kumaş. Dikiş makinesi yardımıyla üst üste koyabileceğiniz kumaşların uzun kenarlarını içeri doğru kıvırabilirsiniz. Kenarlarda oluşacak boşluklara iğne yardımıyla birer ip ya da lastik eklemeniz yeterli olacaktır.

Lastikleri biraz çektikten sonra kıvrılmış kenarları makine yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Buna dikkat ederek yaptığınız maskelerde korunmanız yüksek olacaktır.

Ancak kullanacağınız kumaş ve desenleri kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Kendi Saksını Yap: Bahara Merhaba

Her bahar yeni umutlar ve mutluluk ile gelir değil mi? Her bahar içimizde bir neşe başlar, sebebi havaların yeniden ısınması ve insanların etrafta cıvıl cıvıl dolaşması olabilir… Bahara mutluluk getiren renklerde çiçeklerden gelir, ağaçlar çiçek açar ve bahçelerde uğraşılmaya başlanır.

Yeni umut ve yeni başlangıçlar ile bahar temizliğini yapmak, yeşerecek çiçeklerinizin tohumlarını atmak için tam zamanı! Saksılarınızı da kendi dekorasyon fikirlerinize göre yaparak, çiçeklerinize sıcacık bir ortam hazırlayabilirsiniz. Mart ve nisan ayları tohumları atmak ve ekmek başlamak için en güzel zamanlardır. Sıcaklığın verimi ile ekmek istediğiniz her ne ise saksısını hadi birlikte yapmaya başlayalım.

Eskiyen ya da atacağınız mutfak gereçlerinizden dekoratif saksılar elde edebilirsiniz. Bunlar neler olabilir diyorsanız; sürahi, kepçe, çaydanlık, huni, fincan hatta tencere bile olabilir.

Canlı bitkiler, güzel kokulu otlar ve renkli çiçekler için kullanacağınız bir saksı seçin öncelikle. Bize soracak olursanız en farklı ve hoş gözükenlerden bir tanesi eski kek kalıpları. İstediğiniz kek kalıbını aldıysanız başlayalım.

Eski Eşyalardan Saksı Yapmak

Kek kalıbınızın kalkan kısımları varsa, zımpara yardımı ile onlardan kurtulun. Koyacağınız yeri seçtiyseniz ona uygun bir sprey boya ya da boya seçimi yapabilirsiniz. Eğer üzerine bir şeyler çizmek istiyorsanız istediğiniz taslağa uygun boyları da elinize alın ve temizlediğiniz diğer kek kalıbına devam edelim.

Kek kalıbınızı temizlediniz; sonrasında olacağı ana renge boyayın. Boyadığınız bu rengin kurumasını bekleyin. Kuruduğu zaman diğer boyalar ile yapacağınız şekilleri yapın ve yeniden kurumaya bırakın.

Kuruyan kek kalıbınız artık yeni saksınız olmaya hazır.

Son dönemlerde mutfakta, salatada kullanacağınız otları yetiştirmenin moda olduğunu biliyoruz. Bizde bu adımda bunu yaptığınızı düşünelim; ekeceğiniz tohumlara uygun toprağı istediğiniz gibi saksınıza dökün. Sonrasında biraz derine tohumunuzu ekin ve sonraki sulama kurallarına uyun.

Ektiğiniz tohum güneşe ihtiyacı olan ya da olmayan bir bitki olabilir. Saksınızın boyamasını ekeceğiniz tohumu düşünerek yapabilirsiniz. Güneş görmeyecek bir yerde kalacaksa ona göre bir ortam seçmelisiniz.

Kokulu Mumlarını Şekillendir: Dekorasyon Önerileri

Sosyal medyada, dergilerde sık gördüğünüz bükülmüş sprial mumları satın almayı düşünmeden önce, evdeki mumlarınızı değerlendirmeyi düşündünüz mü? “mum şekillendirme” trendi rastlanan dekorasyon parçalarından bir tanesi. Yeni bir mum satın almadan önce evdeki mumu değerlendirmeyi düşünmelisiniz.. birkaç tavsiyemiz ile başlayalım

Hepimizin yaratıcı yönleri farkı hobileri ve daha birçok özelliği var. Pratik ve keyifli kendin yap projelerinden olan bükülmüş spiral mumlar için ihtiyacın olanlar bu yazıda.

Doğru Mumu Seçin

Balmumu ve parafin mumları şekillendirmesi en kolay olanlardndır. Bazıları renkli balmumu tabakasına batırılış beyaz mumlar olduğundan mumun tek renk olduğundan emin olmalısınız. Beyaz mumları bükmek daha zordur ama çok nazikçe davranıldığında rahatlıkla bükülebilir.

Kullanacağınız malzemeler:

 • Sıcak Su (Suyun Kaynar Değil, Sıcak Olması Önemlidir.)
 • Bir Tencere Ya Da Bu İşlem İçin Kullanabileceğiniz Bir Kap,
 • Doğu Mum,
 • Ahşap Veya Mermer Tahta
 • Oklava

İşlem yapacağınız tencere ya da kaba ılık suyu doldurun ancak kaynamasına izin vermeyin. Aksi takdirde mumun dışı eriyecek ancak içi erimeyecektir. Mum 10-15 dakika arasında ılık suda yumuşayıp tencerenin kenarından düşmeye başlayıncaya kadar beklemelisiniz. Mum yumuşak bir kıvam aldığında, bir oklava yardımıyla düz bir şekilde açabilirsiniz. İstediğiiz şeklide verebilirsiniz. Sakin ve nazik olmak çok önemli; nazik davranmak gerçekten iyi sonuçlar almanızı sağlaycaktır.

Şamdanlarda kullanacağınız mumlar yapıyorsanız alt ve üst kısımlarını dairesel tutabilirsiniz. Şekillendirme işleminiz bittiyse mutfak rulosuna koyabilirsiniz. Şekillendirmeden eminseniz kaptaki ılık suyu soğuk suyla değiştirerek, mumu erittiğiniz kaba geri koymalısınız. Soğuk su mumunuzu hemen sertleştirecektir.

Bu kadar sakin ve kısa bir sürede değişik şekillerde dekoratif mumlar elde edebilirsiniz. Bir hediye ya da güzel bir dekorasyon ürünü olacak sprial mumları yapmak bu kadar kolay.

Meyve Kasasıdan Şık Mobilyalar: Yeni Moda Mobilya

Markette, bakkalda hatta bazen sokakta gördüğünüz meyve kasalarının mobilya olabileceği aklınıza gelir mi? Kasalardan yapılan mobilyalar bu dönemde çok ilgi çekiyor. Hem geri dönüşüm açısından faydalı hem de farklı bir dekorasyon havası katacak bir fikir olan meyve kasasından mobilya fikrine bir göz atın;

Şık kitaplıklar,

 • Sehpalar,
 • Sandıklar,
 • Raflar,
 • Dolaplar,
 • Saksılar
 • Televizyon Sehpası,
 • Ayakkabılık

Bu kadar şeyi meyve kasasından yapmak mümkün mü derseniz, mümkün. Yaratıcı tarafınızın uyanmasını söyleyin ve evinize ne yapabilirsiniz düşünün. Meyve kasalarını nereden bulabilirim diyorsanız mahallenizdeki bakkaldan ya da en yakındaki meyve ve sebze halinden bulabilirsiniz.

Kasadan Mobilya Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasalarınızı kullanmadan önce işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu verelim. Kasala yapılırken uzun ömürlü olması için fırınlama işleminden geçer. Bu işlem sonrası kasalar daha sert ve sağlam hale gelir ancak bu durum diğer işlemleri yaparken ahşabın çatlamasına sebep olabilir. Bunu önlemek için meyve kasalarını birleştirme işlemlerini yaparken küçük delikler açarak ip ile bağlamanızı ya da ince çiviler kullanmanızı önerebiliriz. Yine de çiviyi çakarken sert hamlelerle değil yavaş ve dikkatli şekilde çakarsanız daha iyi olacaktır.

Meyve kasaları üretilirken zımpara işleminden geçmiyor. Zımpara yapılmamış olması batma ve benzeri sorunlara yol açabilir. Bunu önlemek için kullanmadan önce bir güzel zımparalamalısınız. Doğal bir görünüm istiyorum derseniz zımpara yapmayabilirsiniz.

Sonrası sizin isteğinizdeki renk şekil ve kullanacağı alana kalmış. Ancak bir not daha ahşap cilasıyla modern bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Avize & Abajurunu Kendi Yap: Halat İpiyle Avize

Dekorasyonda günden güne yeni trendler kendini gösteriyor. Son zamanlarda halat kablo tasarımlı avizeler fazlasıyla karşımıza çıkmaya başladı, ortama hoş bir hava katan bu avizeler aynı zamanda güzel bir dizaynda sağlıyor.

Zaman kendini sürekli yenilerken ev/ofis dekorasyonları da değişiyor. Dekorasyona yeni havalar katan trendler arasında gözümüze “Halat kablo tasarımlı avizeler” çarptı. Dekorasyona hoş bir hava katan bu avizeler aynı zamanda inanılmazda bir dizayn örneği. Peki, bu avizeleri nereden alırım, ne kadardır gibi sorular soruyorsanız bekleyin. İstediğiniz tarz, model ve şekilde avizeleri kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Balon, hasır ve daha birçok tarzdaki avizeler için kullanılacak malzemeler;

 • Halat Kablo
 • Rustik Ampul
 • Ampul Kablosu
 • Duy
 • Kablo Kesici
 • Makas
 • Elektrik Bandı

Kablolu Halat Yapımı

Halat kablo tercih edenler olabilir ancak çok basit bir şekilde kendi halat kablonuzu elde edebilirsiniz. Kablonuzun sağlamlığından eminseniz başlayalım, kablonun etrafına hasır ip dolayıp, kablonun gözükmesini engellerseniz kablonuz hazır. Uygulaması basit olduğu için kısa sürede istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Tekli Halat Avizeler

Kablolu halatınız hazır olduktan sonra ucuna duyu bağlayıp, sıkılaştırdıktan sonra modeliniz önemli. İsterseniz bir tane ampul bağlayarak kullanabilirsiniz. İsterseniz halata düğümler atarak ya da şekiller vererek kullanabilirsiniz. Bu şekilde tekli hoş modeller elde edebilirsiniz.

Balon Avize Modelleri

Balondan avize modelleri ne kadar şık değil mi? Balondan avize modelleri tasarım olarak bulunduğu ortama da ayrı bir hava katıyor. Bakıldığında karışık ve zor gözükse de yapımı bir o kadar kolay. Bir balonu şişirin, hasır ipini üzerine dolamanız ve ipleri güzelce sarmanız yeterli olacaktır. İpleri birbirine yapıştırmayı unutmayın. Mükemmel balon avizeniz hazır. İsterseniz ipleri beyaza da boyayabilirsiniz, ya da başka bir renge bu da sizin kullanacağınız alanın dekorasyonuna bağlı.

Ahşap Halatlı Avize

İşte bu en çok aranan ve tercih edilen Halatlı Avize türüdür. Ahşap halatlı avize evinizin kullanıldığı her alanına yakışacaktır. Kalın bir dalın üzerine en başta konuştuğumuz kablolu halat yapımından bağlayarak ampul bağlamanız yeterli olacaktır. Farklı ampuller tercih etmenizde ayrıca bir güzellik katabilir.

Evinize, iş yerinize renk katacak bu tasarımları kolayca yapabilirsiniz. Sıcak ve samimimi bir ortam sağlamanıza yardımcı olacak bu aydınlatmalar gerçekten kullanışlı. Daha birçok tasarımla evinizi yenilemek için takipte kalın!

Evinizdeki 7 Geri Dönüşüm Projesi: Atmadan Önce Düşün

Kaynaklarımızı gelecekte de verimli kullanabilmek için sürdürülebilir yaşam alışkanlıkları edinmeliyiz. Kaynakları tasarruflu kullanmak, gereksiz enerji harcamalarından kaçınmak aslında geri dönüşüme en önemli adımlardan bir tanesidir. Evlerimizde hepimizin kullandığı malzemelerle dekoratif tasarımlar yaratmak mümkün. Atmaya kıyamadığın, ya da beklettiğin eşyaların şimdi değerlendirilme zamanı!

Baharatlık Alanı

Kahve, şeker, baharat hatta baklagilleri saklamak için ne kullanıyorsunuz? Birkaç tane cam şişe ve tıpa kullanarak depolamanız mümkün. Geniş sade cam şişeler ve onlara uygun tıpalarla ortak bir görünüm ve geri dönüşüm elde edebilirsiniz.

Dekoratif Saksılar

Doğada toprağa en geç karışan plastikler özellikle geri dönüşüm açısından kullanılmalı. Büyük boy plastik şişelerin tabanını istediğiniz tasarımla, şekille keserek saksı haline getirebilirsiniz. Sevimli birkaç şekil ve renkli boyalarla evinize renk katan ve mis gibi kokutan fesleğenin saksısı hazır.

Teneke Kalemlikler

Konserveleri atmadan önce kesici ya da sivri bir yeri olup olmadığına bakmalısınız. Eğer yoksa bence onu atmadan bir düşünün. Konserve tenekeler iyice temizlendikten sonra çok güzel kalemlikler olabilir!

Eski Bavul Şimdi Sepet

Fermuarı yırtılmış, bozulmuş içine su alan bavullarınızı çöpe atmadan önce hayvan dostlarımızın çok seveceği bir yatak ya da sepet olabileceğinizi düşünmelisiniz. Değerlendirebileceğiniz bacaklarda varsa komodin bile olabilir.

Yağ Tenekesinden Saksı

Büyük zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı tenekelerinin kapaklarını ayırdıktan ve temizledikten sonra iki ucunu birbirine zımbalayarak dekoratif saksılar elde edebilirsiniz. Şemsiyelik de olabilecek bu tenekeleri renklendirmek size kalmış.